Από την Πέμπτη 04/04 έως και το Σάββατο 06/04/2024 η Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Πάργα- Κέρκυρα- Λευκάδα . Ομάδα 45 μαθητών με αρχηγό τον Διευθυντή κο Τσαλούχο Δημοκλή και συνοδούς καθηγητές τον κο Χαρικιόπουλο Στάθη , Μαραβελάκι Στυλιανό και Μουτζούρη Δανάη πραγματοποίησε πλήθος εκπαιδευτικών δράσεων . Πιο συγκεκριμένα την Πέμπτη επισκέφθηκαν το νεκρομαντείο αλλά και τις πηγές του Αχέροντα όπου και ξεναγήθηκαν για αρκετή ώρα και παράλληλα έφαγαν δίπλα στο ποτάμι . Την επόμενη ημέρα από την Ηγουμενίτσα πέρασαν απέναντι στην μαγευτική Κέρκυρα όπου ξεναγήθηκαν στο Μον Ρεπό αλλά και το κανόνι και το διάσημο Ποντικονήσι , προσκύνησαν το σκήνωμα του Αγίου Σπυρίδωνα και είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν στα πανέμορφα σοκάκια της πόλης . Την επόμενη ημέρα κατά την επιστροφή  επισκέφθηκαν την πανέμορφη Λευκάδα όπου ξεναγήθηκαν  και έμαθαν για την ιστορία του γνωστού μοναστηριού της Φανερωμένης όπου μοναχός μίλησε για αρκετή ώρα στα παιδιά για την διάσημη και θαυματουργή εικόνα της που επισκέπτονται χιλιάδες κόσμου όλο το χρόνο . Αργά το απόγευμα του Σαββάτου επέστρεψαν με τις καλύτερες των εντυπώσεων αποτυπωμένες στο μυαλό τους .