Στα πλαίσια της δράσης ‘’Έλληνες, πλεούμενα και ναυτοσύνη’’, μια ομάδα μαθητών/τριών της Γ’ Γυμνασίου πραγματοποίησε επίσκεψη στο ΕΠΑΛ Κερατσινίου και ενημερώθηκε για τις απαιτήσεις και τις προοπτικές των ναυτιλιακών επαγγελμάτων. Οι μαθητές/τριες περιηγήθηκαν στους χώρους  του σχολείου, σε αίθουσες προσομοίωσης πλοιάρχων και μηχανικών και  σε αίθουσες μηχανολογικών κατασκευών πλοίου με 3D εκτυπωτές και σαρωτές. Είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα για τις προοπτικές σπουδών και επαγγελματικής αποκατάστασης που τους ανοίγονται μετά την ολοκλήρωση της φοίτησής τους και να πάρουν πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις από τον Διευθυντή κ. Ευάγγελο Δακτύλα και εκπαιδευτικούς του σχολείου, τους οποίους και ευχαριστούμε για την φιλοξενία. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Μουσείο Liberty –εμπειρία μοναδική – αφού πρόκειται για πλοίο επισιτιστικό του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου, με μεγάλη σπουδαιότητα για την εξέλιξη της ναυτιλίας μας αργότερα. Μετά την παρακολούθηση προβολής σχετικής με την ιστορία του, την απόκτηση και αποκατάστασή του, ξεναγηθήκαμε στη γέφυρα του πλοίου, σε χώρους ανάπαυλας και κοιτώνες, καθώς και στο χώρο ασυρμάτου. Πλήρεις εντυπώσεων, επιστρέψαμε στο σχολείο μας, έχοντας ανοίξει για τους μαθητές/τριες  μια ακόμη διέξοδο επαγγελματικού προσανατολισμού! Συνοδοί καθηγητές: Ρεντίφης Γεράσιμος,   Ευκαρπίδου Μαρία,  Καμαρίτσα Ελευθερία.